„Depresja oznacza, że każdy dzień rozpoczyna się od aktu odwagi i nadziei. Czyli od wstania z łóżka.”

Autor anonimowy

Nie bój się wizyty u psychiatry. – Dr n. med. Justyna Holka – Pokorska

Już jutro będziemy mieli zaszczyt gościć na naszej konferencji panią Dr n. med. Justynę Holka – Pokorską. To wyjątkowo ważny wykład dla nas wszystkich! Pani doktor jest psychiatrą i seksuologiem a także psychoterapeutą. Jest autorką oraz współautorką szeregu publikacji z zakresu psychiatrii, seksuologii i psychoterapii. W minionym roku na zlecenie Ministerstwa Zdrowia realizowała projekt dotyczący profilaktyki zaburzeń psychicznych oraz przeciwdziałania seksualizacji młodzieży i młodych dorosłych ze środków Narodowego Programu Zdrowia www.nbsp.ipin.edu.pl Gorąco polecamy lekturę tego projektu.

Wykład pt. „Nie bój się wizyty u psychiatry” jest niezwykle istotny z punktu widzenia osób borykających się z depresją oraz sposobu postrzegania psychiatry przez otoczenie. W naszym społeczeństwie wciąż pokutuje stwierdzenie, że do psychiatry i nawet psychologa chodzą „czubki, nienormalni itd.” Lekarz psychiatra postrzegany jest jak zło konieczne i temat wstydliwy, o którym nie należy nikomu wspominać. Pozwolę sobie zrobić pewnego rodzaju porównanie do dentysty. Nikt z nas nie wstydzi się informować, że idzie do dentysty, że ma leczenie kanałowe, czy sztuczne zęby. Dlaczego??? Często wizyta u dentysty jest wynikiem braku dbałości o zęby, higienę jamy ustnej, właściwe odżywianie itd. Nie twierdzę, że zawsze, ale często sami pracujemy na taki czy inny stan naszych zębów. Dlaczego nie wstydzimy się tego, że nie dbamy o zęby???

Tymczasem kiedy idziemy do psychoterapeuty albo właśnie do psychiatry, ukrywamy to przed całym światem. Często odwlekamy taką wizytę, ponieważ nie potrafimy przemóc się w samym sobie. Różnica jest taka, że depresja jest chorobą, taką samą jak każda inna. Nikt z nas chorób sobie nie zamawia, nie wybiera i nie prosi o nie. Jestem pewna, że każda z osób, które cierpią na depresję, mają stany lękowe oraz borykają się z różnymi innymi psychicznymi problemami, gdyby tylko wiedziała wcześniej jak zapobiegać tym stanom, tej chorobie, zrobiłaby wiele, aby dziś nie być w takiej sytuacji, zadbałaby o siebie, gdyby potrafiła i wiedziała jak.

Zbyt niska świadomość oraz stan wiedzy naszego społeczeństwa odnośnie samej depresji i radzenia sobie z nią powodują powstawanie szkodliwych stwierdzeń, które potem powielane są przez kolejne osoby i podawane dalej w świat. Na przykład: „Ona chodziła do psychiatry. Dali jej psychotropy, a to i tak jej nie pomogło.” „Tylko się uzależnisz od tych leków i nic więcej.” „On leczył się 2 lata, a jak potem odstawił to wszystko wróciło.” Itd.

Zapewne połowa z nas słyszała o określeniu „psychotropy” ale tak naprawdę nic więcej na ten temat nie wie. Nie wie jaka grupa leków kryje się pod tym pojęciem, nie zdaje sobie sprawy, że stosuje się różne leki w zależności od sytuacji i potrzeb pacjenta. Wielu z nas nie wie, że pod wpływem długotrwałego obniżonego nastroju następują zmiany w naszym mózgu i problemy z neuroprzekaźnikami. To trochę tak jak np. brakuje nam witaminy D3. To rozumiemy, a dlaczego nie jesteśmy w stanie przyjąć do wiadomości, że podobny proces może zachodzić w obrębie struktur mózgowych i wymagać podobnego wspomagania poprzez farmakoterapię? I nie ma w tym nic złego, nic dziwnego, że chcemy się leczyć i być zdrowi.

Psychiatra to lekarz, tak samo skończył studia medyczne i uczył się potem jeszcze wiele lat i uczy się całe życie, aby pomagać pacjentom. Ale psychiatra to też człowiek, który chce nam pomóc… Kto nie wierzy, przekona się o tym słuchając wykładu doktor Justyny Holka – Pokorskiej. Kto się bał do tej pory, kto miał wątpliwości, przestanie je mieć po spotkaniu z panią doktor. Po wykładzie będzie można skorzystać z porady i porozmawiać z panią doktor.

Serdecznie zapraszam, bo dla wielu z nas to szansa na zmianę swojego myślenia oraz swojego życia.

09 listopada 2018

Media Społecznościowe

DEPRESJA KONFERENCJA WARSZAWA PSYCHOTERAPIA, FARMAKOTERAPIA, PSYCHIATRA, PSYCHOLOG, TERAPEUTA, POMOC, PORADNIA, TERAPIA, LĘKI, NISKIE POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

Skontaktuj się z nami

Polub nas :)